Jak je to se stářím pneumatik?

agro pneumatiky

Každá sezóna otevírá nové diskuze a rozepře mezi motoristy týkající se stáří a životnosti pneumatik. Mezi řidiči koluje celá řada mýtů o tom, jak dlouho by se měly pneumatiky používat. A proto je nejvyšší čas tyto rozepře vyřešit. V dnešním článku se proto podíváme, jak to se stářím pneumatik je.

Velká část řidičů je nesprávně informována o tom, jakou mají pneumatiky životnost od data výroby. Otázkou tedy zůstává, zda je možné novou nepoužitou pneumatiku uskladněnou v kvalitních podmínkách skutečně považovat za novou? Zachová si taková pneumatika své původní vlastnosti?

Evropská technická organizace výrobců pneumatik (ETRTO) a americká Asociace gumárenských výrobců (RMA) jsou zastánci názoru, že pneumatika nemá žádnou konkrétní životnost, ať už se jedná o agro pneumatiky či pneumatiky pro osobní vozidla. Ale co uvádí někteří výrobci pneumatik?

Jak to tedy je?

Aby si pneumatiky na skladě zachovaly své původní vlastnosti, musí výrobci zajistit kvalitní skladovací podmínky. Měli byste si kupovat pneumatika u renomovaného prodejce, který se prokazuje precizním skladováním ve všech směrech. Pneumatiky musí být chráněny před vysokými teplotami, vlhkostí, ozónem, UV zářením a nesmí přijít do kontaktu s tukem či agresivními chemikáliemi. Došlo by totiž k jejich nenávratnému poškození.

Co je „nová pneumatika“?

  • Britská norma uvádí, že do 6 let od data výroby je možné pneumatiku považovat za novou.
  • Národní asociace distributorů pneumatik a Německá asociace gumárenského průmyslu, výrobců a prodejců pneumatik se shodují, že je do 5 let od data výroby pneumatika nová.  

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit