Tryskání ALU disků: Připravte se na zimu
Je tady pomalu a jistě podzim, ten s sebou přináší mnoho úkonů, které musíme udělat před zimou. Zahrádkáři musejí zazimovat zahrady, majitelé domů provést kontrolu komínů a kotlů a motoristé musejí přezout své miláčky na nevzhledné plechové disky. Jenomže komu se nechce dávat „plecháče“ je nucený pořídit ALU disky, které potřebují na zimu také svou přípravu, například pomocí opískování a nastříkání práškovou barvou.
Jak jsem avizoval v úvodním odstavci, je vhodné před zimou dát kola do nového laku. Ale jak se zbavit toho starého?
Metody jak se zbavit starého laku:
- Chemicky
- Pískováním
V tomto článku se budu hlavně věnovat druhé variantě, tedy tryskáním, lidově pískováním. Jedná se o proces opracování povrchu tvrdých materiálů proudem jemných částic. Proud částic se přizpůsobuje tryskanému materiálu, abrazivu na pískování, například:
- Tvrdé materiály - ocelové broky, křemičitý písek, korund, ocelová drť nebo struska.
- Měkké materiály – drť ze skořápek ořechů nebo piliny z tvrdého dřeva.
Pokud se bavíme a tryskání, existují dvě metody a to, tlakovzdušné tryskání, které spočívá v unášení jemných částic silným proudem stlačeného vzduchu a jejich narážení na povrch kovu způsobuje čištění. Kdežto druhá metoda se vyznačuje mechanickým metáním částic za pomoci rotujících lopatek.
K čemu slouží tryskání?
- K odstranění starých nátěrů a nečistot
- K Odstranění drsných částí materiálů
Pokud se někdo zabývá profesionálně tryskáním, potřebuje potřebujeme tzv. tryskací komory, kde je možné opracovávat velké strojírenské díly. Máte-li očištěno a připraveno na nástřik, nejčastěji se dnes můžete setkat s nástřikem práškové barvy.
Práškové lakování je moderní technologie nanášení laku a spojuje hned několik výhod:
- Splňuje přísná kritéria pro ochranu životního prostředí.
- Zaručuje kvalitní povrchovou úpravu kovů práškovými barvami.
- Dobře ulpívá na lakovaném předmětu díky opačně nabitým částicím.
K nabíjení částic dochází dvěma způsoby:
- elektrostatickým nabíjením
- tribostatickým (kinetickým) nabíjením
Po nanesení práškové barvy se předmět vypálí ve vypalovací peci při 180°C. Prášková barva se při této teplotě roztaví, vytvrdí a perfektně přilne.